O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2016

Voice of Foreigners – setkání s cizinci ze Sedmičky

Praha 7 uspořádala již druhé setkání s cizinci, kteří žijí na území této městské části. Cílem projektu Voice of Foreigners je zapojit zahraniční obyvatele do veřejného života, řešit s nimi jejich problémy a informovat je o podstatném dění.

„V Praze 7 žije více než šest a půl tisíce cizinců. Zajímá nás, co pro ně můžeme udělat i co oni naší městské části doporučují. Zjistili jsme, že řeší úplně stejné věci jako všichni ostatní a mají zájem a chuť zapojovat se do života na Sedmičce,“ uvedl Jan Čižinský, starosta Prahy 7.

Městská část na podzim minulého roku uspořádala seznamovací setkání se zahraničními sousedy, které se uskutečnilo 23. listopadu v Parkhotelu. Pozvání šířené v několika jazycích přes radniční časopis Hobulet, sociální sítě či prostřednictvím letáků v ulicích přijalo několik desítek cizinců. Setkali se se zástupci radnice a pracovníky úřadu a vytvořili neformální poradní sbor, který se zabývá životem zahraničních obyvatel Prahy 7. Na dalším setkání, které se uskutečnilo 8. února, se již řešily konkrétní problémy, s nimiž se cizinci v sedmé městské části potýkají, podněty, co jim zde schází, či témata, o která se zajímají.

„Setkaní vedení Prahy 7 s cizinci považuji za velmi cenné a v rámci České republiky nejspíš i jedinečné. Není to vůbec samozřejmé, že si udělají čas starosta, místostarosta a čtyři radní, aby vyslechli hlas cizinců, ze kterých jen malá část má i hlas voliče. Na setkáních hovořili velmi kompetentně a to v plynulé angličtině. Na tom je vidět nejen angažovanost politiků, ale také to, že jim na názoru všech občanů skutečně záleží,“ okomentovala setkání Sandra Dudek, novinářka a kuchařka, která vyrostla v Rakousku a již 13 let žije na Letné. Zároveň dodala: „Prostřednictvím těchto akcí lze cizince více zapojit do společenského dění, z čehož pak budou mít užitek všichni.“
Kromě setkání s cizinci, která se budou konat čtyřikrát ročně, se Praha 7 snaží zahraničním občanům poskytovat průběžný informační servis o důležitých událostech či tipy na řešení různých životních situací. Tyto informace jsou na webových stránkách městské části a sociálních sítích zveřejňovány ve čtyřech jazykových variantách – anglicky, rusky, ukrajinsky a vietnamsky. Tyto jazyky byly vybrány s ohledem na nejčastěji zastoupené národnosti na území sedmé městské části.

„Snažíme se cizincům zprostředkovat nejrůznější informace a rady, počínaje agendou spojenou s pobytem na území ČR, přes fungování sociálního systému, zdravotnictví nebo škol a školek, až po tipy, kde a jak trávit svůj volný čas. Propojujeme je také s neziskovými organizacemi, které se věnují například doučování češtiny. Pravidelný informační servis v cizích jazycích bychom letos rádi rozšířili také do našeho časopisu Hobulet,“ řekl zástupce starosty Ondřej Mirovský.

22.02.2016 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1196 x