O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2016

Odborníci potvrdili, že rekonstrukce Libeňského mostu je možná

Hlavní město Praha dnes prezentovalo analýzu Libeňského mostu, kterou si nechalo zpracovat u Kloknerova ústavu ČVUT Praha. Posudky připouštějí variantu rekonstrukce mostu při zachování stávající šíře 21 m.

Analýza zdůrazňuje potřebu opravy Libeňského mostu, který je dnes ve velmi špatném technickém stavu. Městská část Praha 7 podporuje nutnou rekonstrukci, je však přesvědčena, že není třeba bourat a následně rozšiřovat most, který nemá, a podle dopravních modelů ani nebude mít, kapacitní problémy a jehož nová šířka by byla větší, než šířka ulice, do které ústí.

„Budeme se snažit přesvědčit pražské zastupitele, aby podpořili rekonstrukci mostu. Uvědomujeme si, že citlivě opravit historickou stavbu bývá složitější, než postavit něco nového. Praha by však zbořením Libeňského mostu přišla o technickou památku. Stavbou širšího mostu by získala nový Most inteligence, kde dvě koleje ústí do jednokolejného tunelu, a nejdražší parčík na světě,“ uvádí starosta Jan Čižinský v narážce na jeden ze záměrů hlavního města využít rozšířený most pro osazení travnatých pásů.

„Jedním z uváděných argumentů proti rekonstrukci je nejistota ohledně toho, jak náročné opravy budou a kolik budou stát. Hlavní město však chce nyní pokračovat v soutěži na zhotovitele stavby bez hotové prováděcí dokumentace, tu má následně dodat právě vysoutěžený zhotovitel. Tím pádem hrozí, že Praha, stejně jako v případě Blanky, ztratí kontrolu nad použitými technologiemi a materiály, což by se mohlo podepsat na konečné ceně i kvalitě nového mostu,“ dodává radní Lenka Burgerová.

„Dnes nám TSK potvrdila realizaci vídeňských zastávek Maniny v Dělnické ulici těsně před mostem. Tento krok koresponduje s postupným zklidňováním celé oblasti. Zkapacitnění mostu zde skutečně nedává smysl. V průběhu rekonstrukce mostu by navíc podle posudku Kloknerova ústavu mohla zůstat v určité míře zachována tramvajová i další doprava, nový most by znamenal několik let zcela bez spojení mezi oběma břehy, snad kromě přívozu,“ uzavírá místostarosta Ondřej Mirovský.

11.01.2016 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1337 x