Česky   English
O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2015

Dobrovolníci čtou seniorům z Prahy 7

Sedmá městská část ve spolupráci s Pečovatelským centrem Praha 7 připravila novou službu pro klienty Sociálně odlehčovacího centra. Pravidelně za nimi docházejí dobrovolníci, kteří jim předčítají z jejich oblíbených knih.

„Během prvního měsíce se přihlásilo již osm dobrovolníků. Ve svých volných chvílích navštěvují naše seniory, tráví s nimi čas, povídají si a umožňují jim věnovat se činnostem, na které by již sami nestačili nebo by jim působily značné obtíže. Čtení je určeno především pro seniory, kteří se již nezvládnou účastnit skupinových aktivit pořádaných Pečovatelských centrem,“ uvedla Silvie Kratochvílová, radní Prahy 7.

Dobrovolníci za seniory docházejí do Sociálně odlehčovacího centra v Kamenické ulici. Čtení se věnují dle svých časových možností. Pečovatelské centrum se snaží setkání naplánovat, aby dobrovolníci docházeli za vybranými klienty každý den, včetně víkendů. Některým se čte až dvě hodiny, jiní už tak dlouho pozornost neudrží - těm se předčítá vždy pod 20 minutách, jednou dopoledne, jednou odpoledne.

Výběr knihy se v rámci možností nechává na klientovi. V Sociálně odlehčovacím centru je rovněž k dispozici malá knihovna, kterou se podařilo vytvořit z knih darovaných obyvateli Prahy 7. Senioři rádi poslouchají pohádky nebo biografie známých osobností.

Velký zájem je o čtení jedné z nejstarších dobrovolnic, paní Olgy Svatošové. Ta předčítá z knihy Učitelkou v Peru, kterou napsala její dcera PhDr. Olga Vilímková, PhD. Čtení někdy bývá doplněno o projekci tématických snímků.

„Počet našich dobrovolníků se stále rozrůstá. Aktivně se snažíme vyhledávat další zájemce o čtení seniorům. Zapojit se může každý. Nyní máme dobrovolníky ve věku od 25 do 80 let,“ doplnila radní Silvie Kratochvílová.

Obrázek bez popisku Obrázek bez popisku

09.12.2015 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1187 xCopyright © 2012 Městská část Praha 7