Česky   English
O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2015

Děti ve školkách v Praze 7 si hrají na zahradníky

Radnice Prahy 7 podpořila projekt Záhony pro mateřské školy. Děti ze šesti školek se díky projektu naučí zakládat záhony, vysazovat a sledovat růst rostlin, pečovat o záhon. Seznámí se také se základy kompostování, recyklací bioodpadu z kuchyně i ze záhonů. To, co si na záhoncích samy vypěstují, skončí v jejich školní jídelně. Vytvořen bude i interaktivní ilustrovaný průvodce pro malé zahradníky.

„Pražské děti často nemají příliš zkušeností s pracemi na zahradě, proto vznikl tento projekt, do kterého se postupně zapojují mateřské školy. Pedagogy odborně školíme. Doufáme, že projekt přispěje k většímu zapojování rodičů do života školy. V neposlední řadě pomáhá vychovávat u dětí vkus v jídle a dobré stravovací návyky z čerstvých sezónních, čistých a férových zdrojů,vysvětluje cíle projektu radní MČ Praha 7 Silvie Kratochvílová.

Úvodem do školního roku malého zahradníka byl názorný a hravý workshop u nově založeného záhonu, kde se děti dozvěděly, co je to půda a co se odehrává v ní i na kompostu.

Do projektu jsou zapojeny i paní kuchařky ze školní jídelny, připravují jídla ze záhonové sklizně a odřezky z kuchyně jdou do kompostu. Záhon se tak může stát nejen zdrojem úrody, ale i společné radosti všech zúčastněných – záhonové komunity.

Průvodcem na záhoně a kolem něj bude pedagogům i dětem Sešit malého zahradníka - interaktivní ilustrovaný průvodce stěžejními „záhonovými událostmi“ během celého školního roku. Formou omalovánek a námětů na doprovodné hry má průvodce děti přivést k aktivnímu uvědomění si principů péče o záhon a dění v přírodě. Sešit se současně stane ilustrovaným „záznamníkem“, který může posloužit k připomenutí a pokračování zahradnické činnosti i mimo školku.

Přílohou Sešitu je návod a náměty pro pedagogy, jak děti zaujmout a zapojit malé zahradníky nejen na záhoně, ale i ve třídě. Naučí se naplánovat záhon, vysadí si malé rostlinky a na vlastní oči budou sledovat jejich klíčení. Vyzkouší si také, jak se o záhon pečuje, co mohou zasadit a co sklidit, které části rostlin jsou jedlé a co je plevel. Zjistí, jaký význam má na zahradě hmyz a jakou úlohu mají zvířátka. Děti se naučí rozlišit čtyři roční období podle toho, co je na záhoně, na zahradě a také na talíři.

„Přestože je teprve konec října, naše zahrádka už opravdu žije. Děti zasadily česnek, cibuloviny, ale také narcisky a tulipány nebo jahody. Pěstujeme i bylinky – mátu, bazalku, petrželku. Už za sebou máme i první sklizeň. Pyšní zahradníci donesli do kuchyně 2 kg brambor a také oranžové dýně. Ptáčkům zase připravili hostinu ze slunečnicových semínek,“ vypráví paní učitelka Lenka Baláková z MŠ Nad Štolou.

Neoddělitelnou součástí projektu Záhony pro mateřské školy je také ukázat dětem smysl a užitečnost kompostování. Proto školky dostaly v rámci projektu kompostér (popř. žížalí domeček), který bude nejen zdrojem cenného kompostu pro záhon, ale i názornou ukázkou koloběhu živin v přírodě, a výchovným příkladem recyklace bioodpadu z kuchyně i ze záhonu. Děti tak v praxi uvidí a pochopí, že je lepší, skončí-li biologický odpad na kompostu nežli v odpadkovém koši.

Obrázek bez popisku Obrázek bez popisku

22.10.2015 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1087 xCopyright © 2012 Městská část Praha 7