O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2015

Dar, který Vás nic nestojí

Městská část Praha 7 dlouhodobě podporuje dobrovolné spolky a humanitární organizace. Zatímco nejnovější centrum LOCIKA, založené spolkem ACORUS, se otevřelo teprve letos, Oblastní spolek Českého červeného kříže Praha 7 je zde sníženým nájmem podporován již dlouhá léta. Opravdová pomoc však není o institucích, ale o lidech. Zapojit se můžete i Vy, například darováním krve, krevní plasmy nebo dokonce kostní dřeně. Nic Vás to nestojí, nic neriskujete a přitom můžete pomoci zachraňovat životy.

ČČK je humanitární společností působící na celém území České republiky v novodobé historii definovaný později novelizovaným zákonem z března 1992, ale jeho působení na území české republiky začalo již v únoru 1919. Své sídli má Oblastní spolek ČČK i na území MČ Praha 7 v ulici Janovského 29, kde užívá prostory městské části se zvýhodněným nájmem již od 1. září 1994. Mimo jiné činnosti typické pro humanitární organizace se zabývá provozováním registru dárců krve. Jeho význam oceňují snad úplně všichni, neboť v průměru dostane každý občan za svůj život 4x krevní transfúzi a 12x preparát vyrobený z krve!

Je pro mne velikou ctí, že můžeme jako městská část sníženým nájemným podporovat dobrovolné spolky a humanitární organizace. Zejména takové, které svým působením zachraňují životy, jako je v Praze 7 například právě Oblastní spolek Českého červeného kříže,“ uvedl Kamil Vavřinec Mareš, místostarosta MČ Praha 7, který je sám bezpříspěvkovým dárcem.

ČČK již přes půl století pravidelně oceňuje bezpříspěvkové dárce krve. V posledních letech je možné tímto způsobem darovat i krevní plasmu. Technologie výroby farmaceutických produktů se totiž stále více zdokonalují, a tak často pro výrobu léčiv již postačí pouze krevní plasma namísto dříve tolik drahocenné krve. Darování kostní dřeně již dnes také neznamená automaticky narkózu, často již lze u dárce udělat odběr pouze pomocí separace krvetvorných buněk z krevního řečiště, podobně jako při darování krevní plasmy – jen to déle trvá.

14. října 2015 má být oceněn zlatou medailí profesora MUDr. Jánského i místostarosta Mareš za svých dosavadních 40 bezpříspěvkových odběrů, které se uskutečnili vždy na odběrovém pracovišti v Heřmanově 7 v Praze 7.

K tomu místostarosta MČ Praha 7 upřesňuje „Krev daruji od své plnoletosti. Vlastně jsem čekal, než mi vůbec dovolí krev dávat. Rád bych pomohl motivovat zejména mladé lidi, aby pomohli darem, který je nic nestojí. Je vlastně jedno, jestli dáváte krev či krevní plasmu jako bezpříspěvkoví dárci, ale důležité je, že jste ochotní pomoci. Před půl rokem jsme se po delší době váhání i s mojí ženou přihlásili do registrů dárců kostní dřeně.

Kostní dřeň dárce na rozdíl od krve musí mnohem více odpovídat příjemci, proto je registr dárců veden na celosvětové úrovni. Často se tak stane, že Vás osloví s tím, že jste vhodným dárcem pro pacienta z druhé strany světa.

13.10.2015 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1073 x