O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2015

Jan Čižinský a Ondřej Mirovský prožijí dopoledne na vozíku

V pátek 15. května 2015 v 10 hodin vyrazí z radnice MČ Praha 7 starosta Jan Čižinský a místostarosta Ondřej Mirovský do ulic městské části na vozíku. Zapojí se do projektu Asistence a podpoří důstojný a svobodný způsob života lidí s postižením a současně otestují přístupnost tramvajových zastávek a další bariéry v ulicích Prahy 7.

Cílem projektu, který organizuje sdružení Asistence, o.p.s., je zprostředkovat osobnostem veřejného života několikahodinovou zkušenost člověka s postižením. Během tohoto roku se do projektu zapojí dvacet dvojic. Budou mezi nimi kromě politiků také zástupci firem, sportovci či umělci.

„Jsem velice zvědavý na tuto zkušenost, která nám umožní pohlédnout na život v naší městské části ze zcela odlišné perspektivy. Je třeba si připomínat, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou trvale odkázáni na cizí pomoc a na naše porozumění jejich potřebám. Zároveň je třeba upozornit na problematiku osobní asistence, která je pro občany s nejtěžším postižením z finančního hlediska často velmi obtížně dostupná,“ uvedl starosta Jan Čižinský.

Během dvou až tříhodinové cesty Prahou 7 si Jan Čižinský a Ondřej Mirovský vyzkouší roli člověka s postižením i osoby, která mu asistuje. Otestují si řadu úkonů, se kterými se hendikepovaní občané musí běžně vypořádat, jako je přecházení vozovek, přístupnost tramvajových ostrůvků, nástup do tramvají, přístupy k metru nebo také návštěvu kavárny.

„Věřím, že se nám během cesty podaří odhalit bariéry, o kterých v tuto chvíli nevíme a z pozice chodce, při jízdě na kole či v autě bychom na ně možná nikdy nepřišli. Získané poznatky určitě zužitkujeme v naší další práci,“ doplnil místostarosta Ondřej Mirovský.

14.05.2015 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1719 x