O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2015

Nastává další etapa života platanu v MŠ Kostelní

Přes 110 let starý velikán v atriu MŠ Kostelní vzbouzel od loňského roku výrazné emoce. V létě roku 2013 došlo k pádu jedné z jeho větví na střechu školky a počátkem roku 2014 bylo rozhodnuto o jeho pokácení. Následně se probudila silná občanská aktivita a rozpoutala diskuze o tom, zda je nutné strom odstranit či by postačilo razantní prořezání. Nespokojeným obyvatelům okolních domů se kácení na poslední chvíli podařilo zarazit a platan v atriu zůstal. Expertní skupina se nyní shodla na tom, že jeho provozní bezpečnost pro další období lze zajistit pomocí bezpečnostního prořezání a stabilizačních vazeb.

„Je určitě dobře, že se kácení v loňském roce podařilo zastavit. Platan by mohl být adeptem na památný strom a pro danou lokalitu má skutečně velkou ekologickou hodnotu. Nešlo však pouze o to, že postup minulého vedení nebyl dostatečně komunikován a odůvodněn, ale také o to, že radnice tehdy chtěla za jedno kácení zaplatit téměř čtvrt milionu korun,“ uvedl zástupce starosty Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Na stav platanu javorolistého bylo vypracováno několik znaleckých posudků. Některé doporučovaly strom pokácet, jiné ošetřit a zachovat. Současné vedení Prahy 7 iniciovalo sestavení expertní skupiny, ve které jsou zastoupeni také autoři posudků. Znalci se po intenzivních jednáních shodli na krocích, které platan posunou do další etapy jeho života.

S ohledem na maximální provozní bezpečnost platan podstoupí výrazné úpravy. Dojde u něj k zásadnímu prořezání a zajišťujícím vazbám. Koruna stromu bude dle stavu a povahy jednotlivých větví zredukována o 25% výšky a až o 40% obvodu. Některé řezné rány mohou mít průměr i nad 30 centimetrů. Zároveň bude provedena instalace šesti kusů elastických vazeb o minimální nosnosti čtyř tun. Tři vazby budou tvořit trojúhelník a další tři zajistí kosterní větve.

Stav platanu bude nadále pravidelně odborně monitorován.

01.04.2015 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1640 x