O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2014

Praha 7 předala čestná občanství a zvláštní ocenění

V úterý 18. listopadu 2014 se v Letenském zámečku uskutečnilo slavnostní předání čestných občanství a zvláštního ocenění městské části Praha 7. Sedmá městská část ocenila čtyři významné osobnosti a završila letošní oslavy 130. výročí svého vzniku.

Za 130 let bohaté historie Prahy 7 zde působila řada osobností, které za sebou zanechaly trvalou a nesmazatelnou stopu. Některým z nich jsme měli tu čest poděkovat a ocenit je za to, co nejen pro Prahu 7 vykonaly. Současný výběr oceněných je zřetelným důkazem toho, že o významné a zajímavé osobnosti nemá Praha 7 nouzi ani v současné době,“ uvedl starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének.

Čestné občanství MČ Praha 7 na základě usnesení Zastupitelstva MČ Praha 7 ze dne 8.9.2014 obdrželi:

• Zdeňka Koněrzová – dlouholetá pracovnice v sociálních službách
  • Prof. Ctibor Turba – divadelník, režisér, choreograf a pedagog
  • RNDr. Karel Závěta, CSc. – fyzik a pedagog

Zvláštní ocenění MČ Praha 7 za celoživotní přínos na základě usnesení Zastupitelstva MČ Praha 7 ze dne 8.9.2014 obdržela:

• Dana Zátopková – atletka, olympijská vítězka, dvojnásobná mistryně Evropy a mnohonásobná mistryně republiky

Slavnostní předání čestných občanství a zvláštního ocenění MČ Praha 7 se konalo u příležitosti 130. výročí připojení spojených obcí Holešovice-Bubny k hlavnímu městu Praze, k němuž došlo 18. listopadu 1884.

Zdeňka KONĚRZOVÁ se narodila v roce 1944 v Praze. Absolvovala zde střední zdravotnickou školu. Již od roku 1973 se věnovala péči o seniory v Praze 7, v posledních letech pak jako hlavní koordinátora pečovatelské služby. Během celé své profesionální kariéry kladla důraz nejen na kvalitní zdravotní péči o starší spoluobčany, ale také na zajištění jejich plnohodnotného života v podobě organizování kulturních či společenských akcí. V roce 2012 byla Zdeňka Koněrzová oceněna v rámci udílení Národní ceny asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR prvním místem v kategorii pracovník roku v sociálních službách.

Prof. Ctibor TURBA se narodil v roce 1944 v Mariánských Lázních. Studoval školu uměleckých řemesel v Brně, obor hračka a loutka. Absolvoval stáže u Ervíny Týrlové a Karla Zemana. Spolupodílel se na projektu Cirkus Alfred (1975-79), kde kromě pana Turby působili ještě např. Boris Hybner nebo Bolek Polívka. V roce 1997 Ctibor Turba založil v Praze 7 divadlo Alfred ve dvoře. Významná je také jeho pedagogická činnost – vyučoval na HAMU, FAMU a JAMU (zde založil a do roku 2008 vedl Ateliér klaunské scénické a filmové tvorby). Jako pedagog působil i v zahraničí. Je považován za hlavního průkopníka žánru „nový cirkus“ v České republice. V roce 2013 získal prof. Ctibor Turba Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla.

RNDr. Karel ZÁVĚTA, Csc. se narodil v roce 1933 v Praze. V roce 1956 absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK. Od té doby pracoval a dodnes pracuje ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR a rovněž působí na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Během své kariéry absolvoval několik zahraničních stáží a pracovních pobytů, v letech 1968–69 působil na univerzitě v Marylandu v USA. RNDr. Karel Závěta se dlouhodobě zabývá především magnetickými vlastnostmi oxidů. V tehdejším Československu zaváděl studium amorfních magnetik. Podílel se na autorství více než 90 odborných publikací. V roce 2012 získal jako člen autorského týmu Cenu Akademie věd ČR za dosažené vynikající výsledky velkého vědeckého významu.

Dana ZÁTOPKOVÁ se narodila v roce 1922 ve Fryštátu u Karviné. Se sportem začínala během studia na gymnáziu v Uherském Hradišti. Nejprve hrála závodně házenou, ale v roce 1946 ji zlákal svět atletiky, konkrétně hod oštěpem. A úspěchy v této disciplíně na sebe nenechaly dlouho čekat. Již v roce 1948 Dana Zátopková obsadila 7. místo na olympiádě v Londýně. Největšího úspěchu pak dosáhla na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, kde zvítězila výkonem 50.47 m. Byla mnohonásobnou mistryní republiky, dvojnásobnou mistryní Evropy (1954 a 1958) a držitelkou světového rekordu. Posledním velkým sportovním úspěchem byla stříbrná medaile na olympijských hrách v Římě (1960). Po ukončení aktivní sportovní kariéry roku 1962 se Dana Zátopková věnovala trenérské činnosti. V letech 1960 – 1972 byla rovněž členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace. Dodnes se aktivně účastní českého olympijského hnutí. Za svůj život paní Zátopová získala řadu prestižních ocenění, mj. Olympijský řád či nejvýznamnější ocenění Mezinárodní atletické federace.

Obrázek bez popisku Obrázek bez popisku

19.11.2014 - Administrátor P7 ; Přečteno: 2196 x