O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2014

Praha 7 dohlédne, aby se Šlechtovka příští rok opravila

MČ Praha 7 vítá a plně podporuje avizovanou snahu Magistrátu hlavního města Prahy zahájit rekonstrukci Šlechtovy restaurace již v roce 2015. Zároveň však upozorňuje na to, že sliby magistrátu o opravě Šlechtovky poslouchá již 11 let, tedy od doby, kdy se hlavní město stalo správcem objektu. Sedmá městská část proto vyhlásila, že v případě dalšího odkladu je připravena rekonstrukci zajistit z vlastních zdrojů.

„Šlechtova restaurace chátrá ve Stromovce již přes 50 let a kvůli opakovanému odkládání oprav se stala jednou z nejohroženějších pražských kulturních památek. O tom, že magistrát opět slibuje Šlechtovku opravit, jsme se dozvěděli pouze z médií. Hlavní město s námi v této věci vůbec nekomunikuje a máme bohužel špatnou zkušenost, že dřívější podobné závazky neměly dlouhého trvání. S tímto stavem rozhodně nejsme spokojeni. Pokud by se ukázalo, že jde o další ze série planých slibů, jsme připraveni začít shánět potřebné finanční prostředky a pustit se do rekonstrukce sami,“ říká starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének.

Magistrát hlavního města Prahy spravuje Šlechtovu restauraci od roku 2003. Tehdy uzavřel s MČ Praha 7 smlouvu o výpůjčce objektu kvůli nutnosti zajištění objektu během výstavby tunelového komplexu Blanka. Od té doby mělo osud Šlechtovky v rukou hlavní město, které se opakovaně zavázalo objekt kompletně zrekonstruovat. Představitelé magistrátu však v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí nikdy nepřikročili od slov k činům.

Historie Šlechtovy restaurace, které se říká též Královská dvorana nebo Dolní letohrádek, sahá až na konec 17. století. Podnik zažil největší slávu na konci 19. století a v 1. polovině 20. století, kdy ji provozoval restauratér Václav Šlechta. Po druhé světové válce byla restaurace znárodněna a v 60. letech 20. století zrušena kvůli havarijnímu stavu. Na neutěšeném stavu chátrajícího objektu se navíc podepsaly dva požáry v letech 1978 a 1980.

Novodobá historie Šlechtovy restaurace se začala psát až v 90. letech, kdy se objevily první snahy někdejší symbol Stromovky opravit. V roce 1998 dostala objekt ve značně dezolátním stavu do správy MČ Praha 7 a ihned zahájila kroky směřující k jeho záchraně. V první fázi byly provedeny statické a zabezpečovací práce a vybudovány nové rozvody inženýrských sítí. Investice dosáhla výše 10 milionů korun. V roce 2001 už byla připravena projektová dokumentace na rekonstrukci a stavební úřad k ní dokonce vydal i stavební povolení. Realizaci stavby ovšem zmařila ničivá povodeň v roce 2002, která budovu ještě více poškodila.

Hlavní město Praha následně v roce 2003 převzalo správu objektu, zároveň mu byl poskytnut již hotový projekt sedmé městské části. V roce 2011 magistrát vyhlásil záměr na rekonstrukci, připravil nový projekt a vyčlenil potřebné finanční prostředky. Zakázku následně zrušil a od té doby opravu Šlechtovky opakovaně odkládá.

„Za jedenáct let své správy magistrát s touto budovou neudělal nic, proto se nyní nachází ve velmi neutěšeném stavu. Praha 7 učiní všechno pro to, aby se v okamžiku otevření Blanky začalo na Šlechtovce pracovat,“ dodal starosta Marek Ječmének.

Jak šel čas kolem „Šlechtovky“

Období

Událost

Výstavba pro císaře Leopolda I.

Oslava korunovace císaře Františka II.

Otevření Královské obory veřejnosti

20. léta 19. stol.

Václav Steinitzsi v budově Dolního letohrádku otevírá restauraci

Bernard Grueber přestavuje letohrádek podle novogotického slohu