O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2014

Praha 7 představila nové Ortenovo náměstí se sochou Garden Butterfly

New York, Washington, Hollywood, Peking, Monako a další. Do této elitní společnosti ve středu 10. září 2014 vstoupila také Praha. Sedmá městská část slavnostně otevřela zrekonstruované Ortenovo náměstí a při této příležitosti v parku odhalila sochu od brazilského umělce Romera Britta, jehož proslulá díla zdobí veřejná prostranství řady světových velkoměst.

Plastiku motýla s názvem Garden Butterfly věnoval brazilský umělec Praze 7 již v roce 2009 a dnes se osobně zúčastnil jejího slavnostního odhalení. Akce se konala rovněž za účasti zástupců brazilského velvyslanectví v Praze, kteří zprostředkovali dohodu a pomohli najít vhodnou lokalitu pro umístění sochy.

„Je mi skutečnou ctí a potěšením sdílet své umění se všemi občany a návštěvníky úžasné Prahy,“ řekl Romero Britto.

„Velice si vážíme toho, že si takto významný umělec vybral pro umístění své další sochy právě Prahu 7. Jeho originální umění se stalo atraktivní dominantou nově zrekonstruovaného Ortenova náměstí. Chtěl bych při této příležitosti panu Brittovi poděkovat, že se odhalením jeho sochy zařadíme po bok významných světových metropolí, kde má jeho dílo již své nezastupitelné místo,“ uvedl starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének.

„Umění Romera Britta velice dobře vyjadřuje brazilskou duši a přítomnost Garden Butterfly v Praze přinese tomuto nádhernému městu trochu barev a tepla z Brazílie. Praha 7, kde se již několik desítek let nachází oficiální rezidence velvyslance Brazílie v České republice, je dnes dynamickým centrem současného umění. Velice rád vidím, že se Brazílie k tomuto uměleckému hnutí připojuje,“ řekl J.E. George Monteiro Prata, velvyslanec Brazilské federativní republiky v ČR.

Přípravu rekonstrukce svého největšího náměstí Praha 7 zahájila již v polovině roku 2008 a hned od začátku se do ní měli možnost zapojit také občané. Ti se opakovaně vyjadřovali k podobě náměstí a navrhovali konkrétní úpravy. Na základě podnětů veřejnosti městská část upravovala mj. počet odpadkových košů, umístění laviček či herní prvky na dětském hřišti.

Rekonstrukce, zahájená na jaře 2013, byla velmi komplexní a zahrnovala i podpovrchové práce, včetně realizace rozvodů elektřiny, vody a kanalizace. Stavbaři opravili chodníky, vyměnili veřejné osvětlení, instalovali nové lavičky, stojany na jízdní kola a další mobiliář. Dále zde byly umístěny nové odpadkové koše a dvě stanoviště se třemi velkoobjemovými podzemními kontejnery na tříděný odpad, které se velmi osvědčily již na Řezáčově náměstí. Rozsáhlou revitalizací prošel rovněž místní park. Došlo zde k výsadbě nové zeleně, úpravám záhonů a trávníků a také instalaci závlahového systému. Park vedle základní školy navíc ozdobila fontána.

„Nové Ortenovo náměstí si zamilují především děti. Rekonstrukcí totiž prošlo také zdejší hřiště, kde je nyní k dispozici nové pískoviště, houpačky a další herní prvky. Povrch hřiště byl upraven na litou dlažbu, volně vloženou do trávníku. Žáci ze Základní školy
T. G. Masaryka navíc převzali patronaci nad sochou motýla,“
doplnil zástupce starosty
MČ Praha 7 MUDr. Tomáš Kaštovský

Výsledek rekonstrukce náměstí potěší chodce i řidiče. Přibyl zde parkovací záliv pro 30 aut a zúžená komunikace před Základní školou T. G. Masaryka se stala pro děti přehlednější a bezpečnější. Zbylý prostor vyplnily cyklostezky.

Celkové náklady na rekonstrukci Ortenova nám. vyšly na 38 mil. Kč.

V rámci letošních oslav 130 let Prahy 7 byl v prostoru náměstí uložen odkaz pro budoucí generace, časová schránka s dokumenty a předměty, které souvisejí s historií i současností sedmé městské části.

Obrázek bez popisku  Obrázek bez popisku

Romero Britto v současnosti žije a tvoří převážně v USA. Díky nezaměnitelnému stylu jsou jeho díla vystavována v galeriích na 5 kontinentech. Své obdivovatele našel mezi významnými světovými osobnostmi politického i kulturního života od španělského krále, rodiny Kennedyových, až po Madonnu či Michaela Jacksona. Jako představitel nevšedního umění je pravidelně zván k přednáškám na univerzitách, jako jsou Yale, Harvard nebo Georgetown. Sochy Romera Britta jsou instalovány na veřejných místech kupříkladu v New Yorku, Washingtonu, Miami, Hollywoodu, Pekingu, Monaku, Tel Avivu, Basileji aj.

Ortenovo náměstí vzniklo na začátku 20. století jako náměstí U Uranie a od té doby vystřídalo mnoho dalších názvů. Prvorepublikoví radní ho přejmenovali na Holešovické náměstí, němečtí okupanti na Myslbekovo a komunisté na Dimitrovovo, podle tehdejšího bulharského státníka. Současný název pochází až z roku 1991, kdy bylo náměstí pojmenováno podle českého básníka Jiřího Ortena.

11.09.2014 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1467 x