Česky   English
O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2014

Sedmička se otevírá

Veřejná čítárna byla v Praze 7 otevřena již v roce 1903, pobočka knihovny pak o čtyři roky později. Počet knihoven se v průběhu let proměňoval a stejně tak i adresy a místa, kde knihovny sídlily. Otevření knihovny Sedmička je výsledkem spolupráce Městské knihovny v Praze a Prahy 7 a společné snahy nabídnout lidem knihovnu v prostoru s dobrou dostupností, moderním vybavením a příjemným prostředím. Takovou knihovnu mohou čtenáři od 16. června navštívit na rohu ulic Tusarova a Komunardů v Holešovicích. Slavnostní otevření proběhlo 18. 6. 2014 v 10.00 za účasti zástupce starosty Prahy 7 MUDr. Tomáše Kaštovského a ředitele Městské knihovny v Praze Tomáše Řeháka.

„Městská část Praha 7 a Městská knihovna v Praze se v roce 2012 dohodly, že společně vybudují novou knihovnu v reprezentativních a dobře dostupných prostorách. Jsem velice rád, že jsme mohli městské knihovně vyjít vstříc vytipováním vhodných prostor, realizací adaptace i nastavením sníženého nájmu. Díky naší spolupráci mohou občané v Praze 7 navštěvovat moderní a atraktivní pobočku, naplňující současné trendy knihoven 21. století,“ říká starosta městské části Praha 7 Marek Ječmének.

„Knihovnu jsme budovali tak, aby nabídla všechny důležité služby, které v dnešní době lidé od knihovny očekávají. Službami se nemyslí jen výběr knih nebo internet, ale také příjemné prostředí, pohodlné sezení a třeba i kávovar,“ říká ke službám nové pobočky ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

Knihovna dobře vypadá – kompletní rekonstrukce interiéru a nová podoba fasády, která odkazuje na architektonické vyjádření 30. let využitím markýz a keramického obkladu. Má dobrou dostupnost – kousek od stanice tramvaje, otevřeno celý týden od pondělí do pátku a v úvahách je rozšíření o sobotní provoz. I moderní služby – hravé dětské oddělení, příjemný volný výběr knih (mluveného slova, časopisů, map), internetovna, společenská místnost pro pořádání akcí, wi-fi, bezbariérový přístup, kávovar, koutky pro příjemné posezení s knihou.

„Myslím, že se nám podařilo splnit požadavek zadavatelů, aby vznikla knihovna světlá, příjemná, moderní a pohodlně a účelně vybavená. Interiér jsme ozvláštnili výtvarným prvkem v podobě originální stěnové grafiky, která znázorňuje hlavní architektonické dominanty Prahy 7,“ dodává architekt Tomáš Hořava z architektonického studia Hořava Architekti.

Rekonstrukce byla realizována podle návrhu architektonického studia Hořava Architekti a financována městskou částí Praha 7 (prostor) a Městskou knihovnou v Praze (vybavení interiéru).

Městská knihovna v Praze

pobočka Sedmička

Tusarova 65, Praha 7 

Otevírací doba: PO 13-19, ÚT 9-16, ST, ČT 12-19, PÁ 9-16.

 

Historie knihoven Prahy 7 v datech

Holešovice

1903 otevřena pobočka veřejné čítárny v Holešovicích   

1907 otevřena pobočka č. 5 Městské knihovny v Holešovicích ve Skalecké ulici č. 355, inspektorem pobočky se stal městský radní Jan Pešek   

1921 knihovna přestěhována do dvou místností v ulici Na Maninách

1925 knihovna dostala nové místnosti se zvláštním vchodem ve škole v Libeňské ul. 790 (později Tusarova, Mladé gardy, Tusarova), kde knihovna fungovala až do 50. let

50. léta  knihovna umístěna v ulici Komunardů s oddělením pro dospělé i děti

60. léta  oddělení pro děti přestěhováno na Dimitrovovo nám. (dnes Ortenovo)

1993  stěhování do nových prostor na Ortenově nám. 37, které umožnilo spojit oddělení pro děti a oddělení pro dospělé slavnostní otevření 25. 5. 1993 v 15:00

2002  knihovna vážně poškozena povodněmi, včetně vzácných tisků, které zde byly v té době uloženy

2004 16. 2. slavnostní otevření rekonstruované knihovny po povodních v automatizovaném provozu

2014 16. 6. otevření Sedmičky v upraveném prostoru v ulici Tusarova

 

Letná

50. léta  do oblasti Letné přestěhována pobočka s číslem 39 z Bubenče

1961 zřízeno samostatné oddělení pro mládež (zrušeno v roce 1980)

1999 modernizace prostor v ulici Milady Horákové spojená s automatizací provozu (otevření 1. 11.)

2014 16. 6. otevření Sedmičky v upraveném prostoru v ulici Tusarova

Obrázek bez popisku  Obrázek bez popisku

27.06.2014 - Administrátor P7 ; Přečteno: 3624 xCopyright © 2012 Městská část Praha 7