O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2012

Praha 7 podá ústavní stížnost proti způsobu vyhlášení místního referenda Nejvyšším správním soudem

Zastupitelstvo MČ Praha 7 se na svém zasedání dne 3. prosince 2012 usneslo na podání ústavní stížnosti proti rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 31. října 2012, kterým bylo vyhlášeno místní referendum o otázkách souvisejících s budoucím umístěním nové radnice Prahy 7. Důvodem jsou pochybnosti o ústavnosti a zákonnosti rozsudku Nejvyššího správního soudu.

„Zastupitelstvo MČ Praha 7 na svém zasedání jednoznačně deklarovalo, že se zavazuje řídit výsledky místního referenda vyhlášeného na základě rozsudku Nejvyššího správního soudu. Zároveň si však uvědomujeme, že se jedná o historický milník, který vytýčí cestu, jak bude k problematice místního referenda dále přistupováno. Cítíme se proto být odpovědní nejen vůči svým občanům, ale také vůči 6.250 obcím ČR, kterých se toto rozhodnutí rovněž dotýká. V žádném případě se nejedná o snahu blokovat vyhlášení místního referenda. Chceme pouze dát prostřednictvím této ústavní stížnosti prostor k nápravě problematických částí rozsudku, které by mohly vést ke zpochybnění výsledků referenda, a zároveň prošlapat cestu pro další obce, které se problematikou místního referenda budou do budounca zabývat,“ uvedl starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének.

Ústavní stížnost se bude týkat zejména nejasností ohledně vyhlášeného termínu konání místního referenda, především pak konání referenda ve dvou dnech souběžně s prezidentskými volbami, které v zákoně o místním referendu zahrnuty nejsou.

Ústavní stížnost by měla být na Ústavní soud podána v zákonem stanovené lhůtě 60 dnů od vynesení rozsudku Nejvyššího správní soudu.

05.12.2012 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1966 x